Awaria na autostradzie – co robić w przypadku awarii auta?

Awaria na autostradzie to sytuacja, której większość kierowców wolałaby uniknąĆ, ponieważ jest stresująca. Jednak, gdy już do niej dojdzie, najważniejsze jest bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi. Awaria samochodu na autostradzie wymaga od nas szybkiego i przemyślanego działania. Podpowiadamy, co robić krok po kroku w razie awarii na autostradzie, jak bezpiecznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a także jakie przepisy regulują holowanie pojazdu na autostradzie w Polsce.

Co robić w pierwszej kolejności w przypadku awarii auta na autostradzie?

Gdy na autostradzie dojdzie do awarii pojazdu, istnieje kilka kluczowych kroków, które należy niezwłocznie wykonać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom drogi. Poznaj je.

Zjechanie na pas awaryjny

Najpierw należy zjechać na pas awaryjny, jeśli to możliwe. Pamiętaj, aby robić to z zachowaniem największej ostrożności, obserwując ruch w lusterkach i sygnalizując swoje zamiary. Bezpieczne zatrzymanie pojazdu na pasie awaryjnym jest pierwszym krokiem do zarządzania sytuacją.

Włączenie świateł awaryjnych

Natychmiast po zjechaniu na pas awaryjny, włącz światła awaryjne. To uniwersalny sygnał ostrzegawczy, który informuje innych kierowców o występującym problemie i zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

Ubieranie kamizelki odblaskowej

Zanim opuścisz pojazd, załóż kamizelkę odblaskową. Jest to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu, który znacząco zwiększa Twoją widoczność i zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego

Należy niezwlocznie ustawić trójkąt ostrzegawczy minimum 100 metrów przed pojazdem. 

Poinformowanie służb o awarii samochodu na autostradzie

Należy teraz poinformować służby na autostradzie. Można zadzwonić na numer podany na bilecie lub skorzystać z budki telefonicznej ustawionej przy drodze. 

Holowanie na autostradzie w Polsce

Po oznakowaniu awarii trójkątem ostrzegawczym, należy wezwać pomoc drogową za pomocą numeru otrzymanego przy wjeździe na autostradę lub korzystając z telefonu alarmowego dostępnego wzdłuż autostrady. Usługa, obejmująca zabezpieczenie miejsca awarii pachołkami i sygnalizacją, jest bezpłatna. Możliwe jest również natychmiastowe zamówienie lawety.

Holowanie pojazdu może odbywać się wyłącznie przez dedykowany do tego celu pojazd do najbliższego bezpiecznego miejsca. Próby uzyskania pomocy od innych kierowców na autostradzie są niebezpieczne i niezgodne z przepisami.

Czy mogę skorzystać z dowolnej pomocy drogowej w razie awarii auta na autostradzie?

Nie istnieje obowiązek korzystania z określonych firm holowniczych. Możesz zadzwonić do dowolnego warsztatu i poprosić o wysłanie lawety. Jeśli służby drogowe zabezpieczyły pojazd, nie musisz go holować, jeśli naprawa na miejscu jest możliwa. 

Można też oczekiwać na bezpłatną pomoc z ubezpieczenia assistance, skorzystać z pomocy znajomego z warsztatu, czy wyszukać pomoc drogową w Google Mapach, zamiast płacić za droższe usługi firm współpracujących z zarządcami autostrad.

Ile może kosztować holowanie auta z autostrady?

Koszty holowania z autostrady mogą przekroczyć 300 zł, natomiast inny warsztat może zaoferować tę usługę za połowę tej kwoty, szczególnie jeśli będzie miał możliwość późniejszej naprawy pojazdu.

Ile wynosi mandat za holowanie na autostradzie?

Mandat może wynieść od 250 do 300 zł. 

Dodaj komentarz