Kiedy wymieniać opony na zimowe?

Bezpieczna jazda na zimowych drogach zależy w dużej mierze od właściwego doboru opon, a dokładniej od… opon zimowych. Pełnią kluczową rolę w zapewnieniu przyczepności i bezpieczeństwa podczas opadów śniegu, oblodzenia oraz niskich temperatur. Dowiesz się, jakie czynniki są decydujące w podejmowaniu tej decyzji, abyś mógł/a bezpiecznie cieszyć się jazdą w zimowych warunkach.

Temperatura? Ma kolosalne znaczenie

Odpowiednia temperatura jest kluczowa dla wymiany opon na zimowe. Głównym wyznacznikiem, kiedy należy dokonać zmiany opon, jest spadek temperatury powietrza. Opony zimowe zapewniają najlepszą przyczepność w temperaturach poniżej 7°C, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Wskaźniki temperatury, które sygnalizują konieczność wymiany opon na zimowe, to przede wszystkim codzienne średnie temperatury oscylujące wokół 7°C lub niższe. Pamiętaj, że pogoda w Polsce jest różnorodna, dlatego warto śledzić prognozy i reagować na spadek temperatur w Twoim regionie.

Należy zdawać sobie sprawę, że jazda na oponach letnich w niskich temperaturach może znacząco wpłynąć na przyczepność pojazdu, co zwiększa ryzyko utraty kontroli nad autem i wypadku.

Kiedy zmieniać opony letnie na zimowe?

Optymalny moment na zmianę opon letnich na zimowe to jesień, przed rozpoczęciem niskich temperatur i pierwszymi opadami śniegu. Zalecane jest wymienienie opon, gdy średnie codzienne temperatury spadają poniżej 7°C, ponieważ opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i bezpieczeństwo na chłodniejszych nawierzchniach.

Nie zwlekaj z wymianą opon, gdy zauważysz, że temperatura spada i zbliżają się pierwsze opady śniegu lub gołoledź. Najczęściej kierowcy wymieniają opony na przełomie września/października. 

Kiedy opona letnia jest zużyta?

Oznaki zużycia opon letnich obejmują minimalną głębokość bieżnika (poniżej 1.6 mm), nierównomierne zużycie, pęknięcia, uszkodzenia oraz wyraźne ślady starzenia się opon. 

Zimą należy jeździć na oponach zimowych

Wymiana opon letnich na zimowe jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach drogowych. Zadbaj o swoje i wszystkich dookoła. 

Ostatnie wpisy na blogu:

Dodaj komentarz